Įdomybės

Su kuo vaikai bendrauja internete?


Tarptautinis tyrimas rodo, kad pusė Lietuvos vaikų internete bendrauja su realiai nepažįstamais asmenimis. Pernai 52 proc. 9-16 metų Lietuvos vaikų internete bendravo su asmenimis, kurių realiai nepažinojo, o 23 proc. vaikų su tik iš interneto pažįstamais „draugais“ ėjo pasimatyti realybėje.
 

Vaikų naudojimosi internetu tyrimo, atlikto tarptautinės organizacijos „EU Kids Online“, duomenimis, šie rodikliai yra vieni didžiausių tarp 25 šalių, kuriose buvo atliktas tyrimas. Lietuva taip pat patenka tarp šalių, kuriose aukštas seksualinio internetinio turinio lygis: 25 proc. Lietuvos vaikų yra žiūrėję seksualinio turinio paveikslėlius internete, o 19 proc. yra jų gavę.

Tyrimo metu 25 šalyse buvo apklausti 25 tūkst. 142 vaikai nuo 9 iki 16 metų amžiaus. Rezultatai rodo, kad vaikai internete praleidžia vidutiniškai po 88 minutes per dieną. Daugiausia vaikų internetu naudojosi namuose (87 proc.) ir mokyklose (63 proc.), 49 proc. savo kambariuose, 33 proc. mobiliaisiais telefonais ar naudodami kitus mobiliuosius įrenginius.

Lietuva priskiriama prie šalių, kuriose naudojimosi internetu lygis aukštas, todėl ir rizika vaikams čia palyginti didelė.
Tyrimo duomenimis, 40 proc. visų apklaustų Europos vaikų naujų draugų ieško internete, 34 proc. prie savo draugų sąrašo prideda žmones, kurių niekada nėra matę realybėje, 16 proc. buvo apsimetę kitu asmeniu, 15 proc. siuntė savo asmeninę informaciją tiems, kurių nepažinojo realybėje, 14 proc. siuntė savo nuotraukas arba vaizdo duomenis nepažįstamiesiems.
63 proc. Europos 9-16 m. amžiaus vaikų interneto saugumo patarimų yra gavę iš tėvų, 58 proc. - iš mokytojų, 44 proc. - iš bendraamžių. Lietuvoje 51 proc. vaikų teigia, kad jiems patarimų, kaip saugiai elgtis internete, davė mokytojai, 35 proc. vaikų - tėvai ir 48 proc. vaikų bendraamžiai.

Ryšių reguliavimo tarnyba 2011 m. kovo mėnesį pasirašė bendradarbiavimo sutartį su VšĮ „Vaikų linija“ dėl nemokamos pagalbos vaikams teikimo. Taip Lietuva prisijungė prie 26 Europos valstybių, kuriose veikia tokios pagalbos linijos. Visose šiose valstybėse numeris, kuriuo nemokamai gali skambinti vaikai, yra toks pat.
 

Parengta pagal ELTA ir www.lrytas.lt informaciją


Komentarai