Naujienos

Spektaklis “Murkšlinas ir Turkšlinas"


Gruodžio 3 d. Lietuvos nacionalinis dramos teatras kviečia jaunuosius žiūrovus į premjerą – Evaldo Jaro spektaklį „Murkšlinas ir Turkšlinas”. Jis sukurtas pagal Ulfo Starko to paties pavadinimo apysaką, kurią iš švedų kalbos vertė Raimonda Jonkutė.

Ulfas Starkas (g. 1944) – vienas garsiausių šiandienos Švedijos rašytojų, daugiausia kuriančių vaikams. Gimęs dantų gydytojo šeimoje jis studijavo pedagogiką ir psichologiją. Būdamas dvidešimties išleido pirmąją poezijos knygą, o pirmąją knygą vaikams „Peteris ir raudonasis paukštis“ parašė 1975-aisiais. Netrukus jo knygos sulaukė tarptautinės šlovės ir dabar yra išverstos į daugiau nei dvidešimtį kalbų, pelnė daug Švedijos ir tarptautinių apdovanojimų (tarp jų ir Astridos Lindgren prizas), dukart buvo nominuotos Hanso Christiano Anderseno apdovanojimui gauti.
 

Rašytojas savo kūriniuose mėgsta rašyti apie tėvo ir sūnaus tarpusavio ryšį, subtiliai perteikia šiuos santykius.
Į lietuvių kalbą išverstos ir išleistos kelios Ulfo Starko knygos: „Tegu baltieji lokiai šoka“ (Alma littera, 1998), „Ištižėliai ir pramuštgalviai“ (Alma littera, 1999), „Stebuklingi mano draugo Persio sportiniai batai; Mano draugas šeichas Sturebiu“ (Vaga, 2003), „Stebuklingasis berniukas“ (Nieko rimto, 2007), „Sikstenas“ (Nieko rimto, 2007) ir „Murkšlinas ir Turkšlinas” (Nieko rimto, 2007).

Apysakoje „Murkšlinas ir Turkšlinas“ – daug vaizduotės, stebuklų ir netikėtumų. Tai jauki istorija jaunesniems skaitytojams apie du draugus, apie kelionių troškulį ir namų ilgesį išvykus iš jų, apie tėčio paieškas ir gražų santykį su aplinkiniu pasauliu. Murkšlinas ir Turkšlinas yra broliai ir labai geri draugai. Tik Turkšlinas vyresnis, bet amžius jiems nesvarbu. „Jie gyvena pilkame name po pačiu dangaus skliautu. Šalia namo yra lauko būdelė, malkinė ir krioklys. Truputėlį toliau gyvena laikrodininkas Valandinas Skubiejus. Jis turi piktą kalakutą. Dar toliau yra parduotuvė. O jei keliautum sau toliau plentu ir pasuktum į dešinę, pasiektum ir visą likusį pasaulį“.

Ulfas Starkas Lietuvoje lankėsi 2007 metais, kai buvo išleista „Murkšlino ir Turkšlino“ apysaka. Vaikų literatūros tyrinėtoja Gintarė Adomaitytė poetiškai prisiminė šį įvykį: „Tą baltą vasarį knygų mugėje, klausydamas mūsų, lietuvių, įspūdžių, Ulfas Starkas prarado savo amžiną (mums taip atrodė, kad amžiną) linksmumą. Susigraudino. Ir pareiškė, kad norėtų gyventi kuo arčiau Lietuvos. Sakė, kad Švedijoje jo pasakos niekas taip jautriai nesuvokė. Net nebandė. Iš Ulfo Starko laukė to, ką jis rašė lig šiol – aktualios, smagios, jausmingos apysakos. Teiravausi rašytojo, ką jis, keliaudamas į Lietuvą, turėjo kišenėje. Gal sraigę, kaip Murkšlinas? Ulfas Starkas mūsų visų akivaizdoje išvertė elegantiško švarko kišenes. Rado rašiklį.“ („Krantai“, 2008, Nr. 1)


Spektaklis rodomas 2011 metų gruodžio 3, 4, 9 ir 11 dienomis Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.
 


Komentarai