Naujienos

Pamirštas žaidimas „sekretai” atgims „Stalo teatro” spektaklyje


 Kas gali slypėti po stikliuku, užkastu praeivių mažai lankomoje vietoje? Prieš porą dešimtmečių vaikai rasdavo spalvotus popierėlius, džiovintas gėlės ar kitus paslėptus turtus. Dabar jie gali tikėtis kur kas daugiau – „sekretuose“ atgims Lietuvos istorinės asmenybės ir garsiausi praeities įvykiai. 

Nors šiuolaikiniai vaikai nežino, kas yra „sekretai“, tie, kuriems teko juos kurti, slėpti ar ieškoti tikrai to nepamiršo. „Mano vaikystės laikais mergaitės kurdavo vadinamus „sekretus“, kitaip tariant, paslaptis. Lauke, prie tvorelės, kur nelabai žmonės vaikšto, „paslaptingoje vietoje“ pražarstydavome žemę, padėdavome gražų, blizgantį saldainio popieriuką (sovietmečiu retenybė!) arba – sudžiovintą gėlytę, ant viršaus – stikliuką. Parodydavome geriausiai draugei, kuri turėdavo „paslapties“ niekam neišduoti. Deja, po kelių dienų kita mergaitė džiugiai šaukdavo: „O aš žinau, kur tavo „sekretas“!“ Taigi – išdavystė!”, - juokiasi vaikystės dramas prisimindama režisierė ir aktorė Saulė Degutytė.

Būtent šios mažos vaikiškos paslaptys ją įkvėpė sukurti spektaklį vaikams „Sekretai iš būtųjų laikų”. Tik pasakojama čia bus visai ne apie vaikiškas išdavystes, o įvykius ir žmones, keitusius Lietuvos istoriją. „Sekretų paieškos būdavo tokios dramatiškos - visai kaip Mindaugo laikais! Ne rožėmis klotas buvo didžiųjų valstybės vyrų gyvenimas... „Sekretai“ atskleis ir mūsų, ir Lietuvos istorijos vaikystę,“ – šypsosi idėjos autorė. 
 
S.Degutytė tikisi, kad patraukliai pateikta istorija sudomins vaikus giliau pažinti Lietuvos praeitį.  „Enciklopedinis ir sausas istorijos datų pateikimas yra nepatrauklus. Metais ir datomis vaikų istorija nesudominsi. Jiems svarbios ir kasdienės, mūsų akimis žvelgiant, egzotiškos praėjusio laiko žmonių buities gyvenimo detalės – ką miestiečiai valgė, kaip rengėsi, kokie vyravo viešojo gyvenimo ritualai, kaip jie pramogavo“, - įsitikinusi režisierė. 
 
Spektaklio autoriai vaikams šmaikščiai, su humoru papasakos apie karalių Mindaugą, Žalgirio mūšį, Barborą Radvilaitę ir šv. Kazimierą. Spektaklyje vaikai taip pat pamatys ir kitų vaikų piešinius, netikėtai suderintus su istorinių graviūrų reprodukcijomis.  Specialiai spektakliui tekstą, pritaikytą vaikų auditorijai, sukūrė istorikas ir publicistas Gediminas Kulikauskas.  Muzikos autorė — kompozitorė Juta Pranulytė, spektaklyje vaidina Saulė Degutytė ir Edita Zizaitė.
 
Spektaklio „Sekretai iš būtųjų laikų” premjera įvyko Vilniuje, Menų spaustuvėje, rugsėjo 6 dieną. Prieš spektaklį organizuojama ekskursija „Mindaugas, Kazimieras, Barbora ir kiti“ po Vilniaus senamiestį, kurią ves meno istorikas, gidas Donatas Jokūbaitis. Jis žada vaikams atskleisti dar daugiau paslapčių: ar karaliui Mindaugui nešlapia buvo sėdėti soste; kur stovėjo Barboros Radvilaitės namai ir kur pasirodė jos dvasia nuliūdusiam Žygimantui Augustui; kiek rankų, kojų, širdžių ir žmonių išgelbėjo šventuoju paskelbtas karalaitis Kazimieras…
 
Ekskursijos pradžia – 13 val. prie Mindaugo paminklo (Arsenalo g. 1).
Spektaklio Menų spaustuvėje pradžia – 14.30 val.
 

Komentarai