Naujienos

Metų knygos rinkimai


 Spalio 8 dieną prasideda jau tradiciniu tapęs, aštuntasis nacionalinis konkursas „Metų knygos rinkimai 2012”.

Šiemet akcijoje „Metų knygos rinkimai“ naujiena – įvedama nauja kategorija „Poezijos knygos“. Skaitytojai kviečiami išrinkti Metų knygas keturiose kategorijose: suaugusiųjų, poezijos, vaikų ir paauglių. Ekspertų komisijos atrinko aštuoniolika knygų: šešias knygas suaugusiesiems, po penkias poezijos ir vaikams skirtas knygas, paaugliams komisija pasiūlė tik dvi lietuvių autorių knygas, iš kurių skaitytojai kiekvienoje kategorijoje rinks Metų knygą. Akcijoje dalyvaujančios knygos yra parašytos šiuolaikinių lietuvių autorių ir išleistos nuo 2011 m. rugsėjo 1 dienos iki 2012 m. rugpjūčio 31 dienos.
Knygas suaugusiesiems ir poezijos knygas šiemet atrinko komisija, kurią sudarė nuolat literatūros procesus analizuojantys literatai ir kritikai: Laimantas Jonušys (komisijos pirm ininkas), Danutė Kalinauskaitė, Neringa Mikalauskienė, Donatas Petrošius ir Emilija Visockaitė.

Kategorijoje - Knygos vaikams:

Kęstutis Kasparavičius „Sapnų katytė“ (Nieko rimto). Devintoji dailininko ir rašytojo knyga apie poetišką, skambančią ir kvepiančią Sapnų šalį, kurioje nereikia skubėti, apie katytę, tos šalies vaizdus atnešančią į tikroviškame pasaulyje gyvenančios mergaitės sapną, panaši į ankstesniąsias šio menininko knygas, bet šiek tiek lyriškesnė, poetiškesnė, svajingesnė.

Jonas Liniauskas „Suvyniota diena, arba Kokio dydžio būna didelė meilė“(Alma littera). Knygoje spausdinamos keturios švelniu humoru nuspalvintos, aiškiomis moralinėmis vertybėmis grindžiamos animalistinės pasakos apie bebriuką Bartą, voverytę Emiliją, ežiuką Petriuką ir kitus iš ankstesnių šio autoriaus knygų pažįstamus veikėjus.

Nomeda Marčėnaitė „Lėlė“ (Tyto alba). Pačios autorės savitai iliustruotoje knygoje į šiuolaikinį pasaulį žvelgiama mažos mergaitės klausiančiu žvilgsniu ir subtiliai, tarsi pusbalsiu kalbant, atskleidžiama, kas buvo Sibiro tremtis, dėl ko skaudi šiuolaikinė emigracija, raginama pamatyti, kokie įdomūs senoviniai rakandai ir lovatiesių raštai, kokios paslaptingos šieno kaugės, kviečiama pajusti gražius žmogiškus santykius.

Renata Šerelytė „Krakatukai kosmose“ (Alma littera). Ketvirtoji „krakatukų ciklo“ knyga, vaizduojanti pažįstamus ir vaikų pamėgtus veikėjus, skiriasi nuo ankstesniųjų tuo, kad šį kartą ne Krakatukų pievelė įgyja kitokį pavidalą, o Raudono Molio trobelė iš pievelės išlekia į kosmosą, keliauja per planetas. Knyga kupina nuotykių, linksmų svarstymų apie mokslo tiesas ir sveiką protą.

Vilė Vėl „Kaip mes išgarsėjome“ (Metodika). Knygoje – trys skirtingos problematikos apsakymai. Ir apie aktualius šiuolaikinio vaiko skaudulius, ir apie amžinąjį nuotykių troškimą pasakojama su stebėtina psichologine ir stilistine įtaiga.

Už labiausiai patikusią knygą visose keturiose – vaikų, paauglių, suaugusiųjų ir poezijos kategorijose galima balsuoti Metų knygos rinkimų ir LRT interneto svetainėse; elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu adresu: „Metų knygos rinkimams“, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT - 01504 Vilnius.

Daugiausia skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai tradiciškai bus apdovanoti Vilniaus knygų mugėje 2013 metų vasario mėnesį. Puikių apdovanojimų gali tikėtis ir burtų keliu atrinkti skaitytojai bei grupes akcijoje dalyvauti organizavę mokytojai ir bibliotekininkai.

Akcijos organizatoriai: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija.
________________________________________
Parengė Vaikų literatūros centro direktorė Aldona Augustaitienė.

 


Komentarai