Naujienos

„Lėlėje“: šiuolaikinis medinukas-androidas


 Vilniaus teatre „Lėlė“ vasario 24, 25 d. 12 val. Didžiojoje salėje įvyks premjera - Šarūno Datenio režisuotas muzikinis spektaklis vaikams - „Pinokis“, pastatytas pagal visiems žinomą italų rašytojo ir žurnalisto Carlo Collodi (1826 - 1890 m.) apysaką „Pinokio nuotykiai. Medinuko istorija“.

„Pinokį“ šiuolaikiškai interpretuoti ėmęsis jaunas režisierius Šarūnas Datenis kūrė spektaklį, išsikėlęs sau rimtą uždavinį - klasikinėje pasakoje rasti šiuolaikybei, šiandieniniam vaikui artimų ir atpažįstamų įvaizdžių. Taip istorija apie atgyjantį medinuką tapo pasakojimu apie dirbtinį intelektą, apie žmogaus kūrinio maištą prieš savo kūrėją, apie šiuolaikinę egzistenciją, kuri nebeįsivaizduojama be kompiuterių ir kompiuterizuotų kūrinių bei prietaisų. Juk šiandien technologijos yra tapusios būtina žmogaus būvio dalimi ir jų betarpiškas artumas žmogiškumui, jų nesukontroliuojamumas narūraliai prisideda prie šiaip pasaulyje tvyrančių politinių ir socialinių įtampų. „Šiuo spektakliu noriu pasakyti, kad man šiek tiek baisu. Vieni mokslininkai teigia, kad, pavyzdžiui, dirbtinis intelektas žmonijai galėtų padėti, kiti, kad ją sunaikintų. Aš palaikau antruosius... Einame prie to, apie ką anksčiau galėdavom tik perskaityti fantastikos knygose - prie visiškos kontrolės. Bandžiau pasvarstyti, kur tai gali nuvesti.“ - teigia režisierius.

Žinoma, būtent „Pinokį“ kūrėjai pasirinko ne vien dėl skambaus pavadinimo. Spektaklyje išlieka Carlo Collodi išrašyta, nuotykių kupina brandos, pasaulio pažinomo istorija. Pasak spektaklio dramaturgės, „Lėlėje“ debiutuojančios Teklės Kavtaradzės: „tai universali, visiems laikams tinkanti brandos istorija. Dėl to įdomu buvo galvoti apie ją šių dienų kontekste. Mąstyti, ką šiandien reiškia būti geru žmogumi, tuo tikru berniuku, o ne lėle. Nustebino šio pasakojimo šmaikštumas. Pats Pinokis labai žavus, be to, ir baisiai naglas. Buvo labai smagu nuo to atsispirti. Kaip personažas jis labai unikalus tuo.“ Be to, mąsto ji, kiekvienas savyje gali atrasti šį nerimstantį sutvėrimą: „Pats Pinokis yra arti mūsų visų. Taip, jis atrodo nučiuožęs, bet ar mes nenučiuožę? Vis bandome ką nors ir tik veikdami įgauname šiokį tokį supratimą... Dėl to brandos istorijos man visuomet atrodo aktualios. Juk mes iš tikrųjų nuolatos bręstam... Ir tai, ką Pinokis patiria būdamas savaitės amžiaus, man regis, daug kuo panašu ir į mūsų, suaugusių žmonių, patyrimus.“
 
Tai vaizdiniais, šokiais, dainomis ir elektroninės muzikos ritmu pasakojama šiuolaikinio žmogaus istorija. Ir, nieko keisto, kad šioje pašėlusioje kelionėje gausu įvairiausių detalių ir formų. Pats Pinokis čia - trijų aktorių valdoma lėlė. O vienintelis likęs tikras žmogus - Irmanto Jankaičio atliekamas Pinokio tėtis Džepetas. Užmarštin begrimstančio pasaulio gelbėtoja - Blue girl, taip pat prie naujosios realybės prisitaikiusi, jau ne visai žmogiška būtybė. Pasak ją atliekančios aktorės Erikos Gaidauskaitės: „aktoriams šiame spektaklyje teko gana sunkūs, bet įdomūs uždaviniai. Buvo daug sudėtingų formos elementų, reikalaujančių sinchroniškumo ir koncentracijos. Tad pirmiausia teko galvoti apie bendrą vaizdą, spektaklio formą ir tik vėliau - apie savo personažų charakterius.“
 
Intrigą kelia ir tai, kad šio spektaklio dailininkas - nuolatinis režisieriaus bendražygis Antanas Dubra. „Man labai pasisekė, kad nuo pirmo savo spektaklio sutikau tokį talentingą kūrėją. Antanas visuomet kelia klausimus ir turi daug idėjų - ne išpildo, o papildo mano sumanymus. Mes mąstome panašia linkme, tad visuome galiu juo pasikliauti.“ - džiaugiasi režisierius. 
Spektaklio scenarijaus autorius ir režisierius - Šarūnas Datenis, scenarijaus autorė ir dramaturgė - Teklė Kavtaradzė, dailininkas - Antanas Dubra, kompozitorius - Vytautas Leistrumas, choreografė - Sigita Mikalauskaitė, vaidina: Karolis Algimantas Butvidas, Šarūnas Gedvilas, Erika Gaidauskaitė, Imantas Precas, Irmantas Jankaitis, Lijana Muštašvili, Deivis Sarapinas, Dainius Tarutis.
 
Premjera - vasario 24, 25 d. 12 val.
Vilniaus teatro „Lėlė“ inf.
 
 

Komentarai