Šnekutės pamokėlė

Kur dingo dinozaurai?

Dinozaurai yra išnykę, tiesiog išmirę. Prieš 66 milijonus metų dinozaurų epocha staiga baigėsi: į Žemę (dabartinės Meksikos teritorijoje) su milžiniška jėga trenkėsi 10 kilometrų skersmens asteroidas. Dėl to Žemės dalį užliejo potvynio banga, kilo didžiuliai gaisrai, prasidėjo karštos audros, susidarė dulkių ir nuodingų dujų. Tai tęsėsi apie kelis mėnesius. Dulkės užstojo Saulę, todėl, kaip manoma, žuvo žalieji augalai. Taigi, nebeužteko maisto žolėdžiams gyvūnams ir plėšrūnams. Nuodingos dujos jūros vandenyje išnaikino gyvybę. Po katastrofos pavyko išgyventi tik nedaugelio rūšių mažiesiems gyvūnams.

Sakoma, kad dauguma dinozaurų buvo maži, kai kurie ne didesni už viščiukus. Kadangi mus stebina tie didieji, mes linkę manyti, kad visi dinozaurai buvo kaip keleiviniai reaktyviniai lėktuvai!

Biologai sako, kad apie 90 procentų gyvūnų rūšių, kokios iš viso yra gyvenusios, dabar jau išnykusios.

 Ar galime sugretinti drakonus su dinozaurais? Ar drakonai gyvena tik pasakose?
Gyveno grupė dinozaurų, vadinamų hadrazaurais. Priklausantys šiai grupei dinozaurai galvoje turėjo ertmes, kurios galėjo būti panaudotos kaupti chemikalams, kurių mišinys galėjo būti išspjaunamas į orą su sprogimu. Atrodytų, tarytum gyvūnas “kvėpuoja ugnimi”. Taigi, apie drakonus galime kalbėti ne tik pasakose.
 

  Piešė Asta Rudminaitė