Šnekutės pamokėlė

Kas yra vilna?

Vilna – tai gyvūnų (avių, ožkų, kupranugarių, triušių ir t.t.) plaukai. Populiariausia vilna yra avių – jos kerpamos pavasarį, tada vilnos nuvalomos ir iš jų suverpiami siūlai. Iš siūlų gaminami šilti minkšti drabužiai, antklodės ir kt.
 

MERINOSŲ VILNA

Toli nuo mūsų šalies – Pietų Amerikoje (Peru), Australijoje ir Naujoje Zelandijoje gyvena merinosai – tai kalnų ir aukštumų avys. Jie savo išore labai skiriasi nuo mūsų avyčių - merinosai atrodo tarytum vaikščiojantys pūkuoti kamuoliai. Jie turi keturis kartus daugiau vilnos, nei daugelis kitų avių veislių. Merino avies vilna - tai ypatingai geros kokybės vilna. Iš jų vilnos gaminami nuostabūs drabužiai, kurie sušildo, kai oras šaltas ir vėsina karštą dieną. Kadangi merino avies vilna plonesnė už kitų avių vilną net 7 kartus, todėl ji puikiai tinka net apatiniams drabužėliams, o be to, ji nekutena.
 

ALPAKŲ VILNA

Alpaka – kupranugarių šeimos gyvūnas, dar kartais vadinamas Lama. Kupranugarių vilna yra lengva, švelni ir minkšta. Alpakos gyvena bandomis aukštai Peru kalnuose. Jų vilna viena iš brangiausių, kadangi kerpama tik kartą metuose ir gaunami vos 3-3,5 kg vilnos. Alpakos vilna yra 7 kartus šiltesnė ir 3 kartus tvirtesnė nei avių vilna. Taigi, kulnas, kuris išsidėvi avies vilnos kojinėse ar megztinių alkūnės – to nerasime alpakos drabužiuose.
Alpakos verpalai dažniausiai maišomi su kai kuriomis kitomis vilnos rūšimis (paprastos ar merinoso) arba dirbtiniu pluoštu (akrilu). Alpakos vilnos gaminiai ypač tinkami alergiškiems žmonėms.

Įdomu: daugiau nei pusė pasaulio vilnos gaunama Pietų pusrutulyje, o 3/4 jos suvartojama Šiaurės pusrutulyje.