Šnekutės pamokėlė

Kaip atsirado šaukštai ir šakutės?

Senovės romėnai ir graikai, diskutuodami apie grožį, valgydavo rankomis. Romos poetas Ovidijus išmokė savo tautiečius valgyti pirštų galiukais, o pavalgius nusivalyti juos į duoną. Vėliau Graikijoje ant rankų buvo maunamos specialios pirštinės su kietais antgaliais. Apskritai pirmieji šaukštų prototipai buvo pagaminti 3000 metais pr. Kr. Jie buvo lipdomi iš molio arba išpjaunami iš kaulų arba gyvūnų ragų, taip pat buvo naudojamos kriauklės, žuvies kaulai ir galvos bei mediena. Pirmieji sidabriniai šaukštai buvo pagaminti Rusijoje 998 metais kunigaikščio Vladimiro Raudonosios Saulelės įsakymu jo kariaunai. Šaukštai tuomet buvo trumpu kotu ir laikomi kumštyje.

Kažkas panašaus į šiuolaikinę šakutę, atsirado Azijoje X amžiuje. Po šimto metų šis išradimas pasiekė Europą, bet šakutė čia plačiai paplito tik XVI amžiuje: aštri yla, kuria buvo smeigiamas ir dedamas į burną maistas, buvo pakeista šakute su dviem dantukais.
XVIII amžiaus pabaigoje beveik visose Europos šalyse stalo peilis aštriu galu užleido vietą peiliui suapvalinta briauna. Būtinybės peiliu smeigti maisto gabaliukus nebebuvo, nes šį vaidmenį atliko šakutė.