Ona Jautakė

Jaunas mėnulis pažvelgė į savo atspindį vandenyje ir susiėmė už galvos:
- Esu toks plonytis - lyg susirietusi agurko virkščia... Gėda kam ir pasirodyti: žilvičio šakele mane užstotų.
Susidrovėjęs mėnulis tik šoko per dangaus kraštą ir pasislėpė nuo akių. Beskubant į burną pateko saujelė žvaigždžių dulkių,- jų juk pilna ten, aukštai, kur gyvena mėnulis.

Plačiau

Oras atvėso, ir basam šimtakojui Benui pasidarė šalta kojoms. Be to, užlipęs ant smilgos, skaudžiai pasidūrė kairios trisdešimt devintosios kojos padą.
Todėl šimtakojis Benas užsuko į batų parduotuvę. Ir... visiškai pasimetė. Apsiavė šimtą vienodų batų - nei šis, nei tas. Kažkaip pilka, niūru, nestilinga.

Plačiau

         Vis lyja, lyja ir lyja.

          - Nėra jau taip blogai, Rozalija, - guodžia mane senelis. – Pažvelk pro langą: kokia žalia lietaus nuprausta žolytė, kokie atsigavę medeliai ir krūmai.

          Bet viskas taip greit atsibosta: ir piešti, ir spalvinti, ir žaisti su lėlėmis, ir žiūrėti filmukus... Žiūriu pro langą į dangų: vis pilkas ir pilkas. Ne dangus, o vienas didelis debesis! Lyg kokia puri vilnonė antklodė. Tik labai labai šlapia, todėl varva ir varva.
- Seneli, kaip išdžiovinti debesį? – klausiu.
          Mama išsitrinkusi galvą džiovina plaukus džiovintuvu. Bet debesis – ne galva. O jei dar įjungtume elektrinę krosnelę, vaflinę ir sumuštinių keptuvą?
          - Nieko nebus, - purto galvą senelis. – Dar niekas nesugalvojo, kaip išdžiovinti debesį. Jį galima tik nustumti.
- Kaip mes jį stumsime, seneli?
          - Matai, Rozalija, yra visokiausių būdų. Debesis – liūdnas, todėl ir verkia. Turime sugalvoti, kaip jį pralinksminti. Tada jis pasidarys lengvas it pūkas ir nuskris su vėjeliu, o mus vėl šildys saulutė.
          Mes padainavome, net pašokome. Bet debesis vis verkė ir verkė. Kaip dar jį pralinksminti?!
          Ir tada senelis prisiminė vieną istoriją....
         
        
Plačiau

Kai man pasidaro liūdna, pakeičiu pasaulį. Juk tai - visai nesunku! Tada pasikalbu su tais, kurie su niekuo kitu nešneka. Net su mama.

Šiandien kaip tik tokia diena. Iš dangaus drimba dideli sniego kąsniai.

- Kovo sniegas kvepia snieguolėmis, - sako senelis. – Jei netiki, pauostyk.
Kvepia. Ir truputį gaila, kad baigiasi žiema. Nors dar vakar taip laukiau pavasario!
Ką gi, nulipdysiu Senį Besmegenį. Būsime namie trise. Jau trise. Nors taip norėčiau, kad kieme dar sniego gniūžtėmis laidytųsi Karolina, Justė, Julius ir kiti mano grupės vaikai...
Plačiau

         Pakely guli akmenukas. Toks nedidukas, lyg duonos kepaliukas.

          Bet kaip nuostabu: ant jo nugarėlę saulutėje šildosi driežiukas!
          - Tssss... – pridėjo pirštą prie lūpų senelis.
          Sėliname pirštų galiukais, kad driežiuko neišgąsdintume.
          Koks jis mielas! Penki pirštukai, kaip ir mano, bet kokie plonučiai. Ir juodos akytės, ir burnytė, iš kurios kyščioja liežuvėlis.
        - Seneli, parsineškime jį namo. Prašau...

             

Plačiau

Paskutinę rugpjūčio popietę prisėdau prie suolelio. Nugara palaimingai prigludo prie saulės įšildytų pirties sienų, kojos paskendo vėsioje žolėje. Akys ėmėsi to, kas joms labiausiai patinka: laigė po tolių tolius, ties horizonto linija... Kai jos paršuoliavo į kiemą, po senuoju kadugiu pamačiau sėdinčią mergaitę. Kažkodėl ir jos veidelis, ir gėlėta suknelė man pasirodė matyti. Kodėl/ Bet ne to, o visai kitko paklausiau?

- Kodėl tu tokia liūdna?
- Todėl, kad atėjau su tavimi atsisveikinti.
Plačiau

         - Pūtė, pūtė net prisikišęs, bet pagaliau užsnūdo, - sako senelis, žiūrėdamas pro langą.

          Taip jis šneka apie vėją. Tikrai, medžių šakos nė nekrusteli. O vakar net stogas braškėjo. Buvo šiek tiek baisoka užmigti. Galvojau: vėjas tuoj nuraus namo stogą lyg kepurę nuo galvos. Tada nusineš antklodę... Man bus šalta. Bet ir tai – dar ne viskas. O jei ir mane nuo lovos atplėš?! Nuskrisčiau sau lyg koks klevo lapas į dangų. O kas toliau? Jei jis mane įmes į kokį ežerą? O jei patupdys į pušies viršūnę? Kaip žinosiu, kurioj pusėj namai? Ir kaip pareisiu basa, su pižama?..
          Gerai, kad begalvodama užmigau. O šįryt ir vėjas miega. Tad mes su seneliu eisime pasivaikščioti miško keliuku. Gal vėjas ką pametė?
Plačiau

Pelytė labai skubėjo. Palikusi savo mažylius vienus, ji nuvirvėjo į šaltinėlį vandens pasisemti. Visai netoli namų takelį užtvėrė didelė vynuoginė sraigė. Pelytė ėmė šokinėti iš nekantrumo, - taip jai rūpėjo jaukiame urvelyje žaidžiantys peliukai!
Bet, šokinėk nešokinėjusi, o sraigė nuo to nešliaužia greičiau. Ir pelytės nervai nebeišlaikė.
 

Plačiau

Valio, mes einame žoliauti!
Į lino maišelį senelis renka visokias žoleles. Gyduoles, kaip jis sako. Žiemą jis kartais ir mane vaišina žolelių arbata. Ne visokia. “Čia – man, ne tau, - kartais sako. – Nes senų žmonių ir mažų vaikučių žolelės - skirtingos”.
Kai kurias žoles ir aš pažįstu. Antai linksmosios jonažolės: žiedeliai – auksiniai ir šiek tiek strazdanoti, kaip mano nosytė. Geltoną lyg medus jų arbatą geriame žiemą, kai trūksta saulutės ir būna liūdna.
 

Plačiau