Naujienos

Šventė "Ežio dvare"


 Gegužės viduryje Varėnos viešoji biblioteka 2012 m. gegužės 12 dieną sukvietė kūrybingus vaikus į poeto Martyno Vainilaičio sodybą Vaitakarčmio kaime, kurioje įvyko trečiasis vaikų meninės kūrybos festivalis „Susitikimas Ežio dvare“.

Renginio globėja Martyno Vainilaičio našlė Sofija Vainilaitienė kvietė apžiūrėti Taidos Balčiūnaitės iliustracijų, sukurtų M. Vainilaičio eilėraščių rinkiniui „Gegutės šaltinis“, parodą, pajusti originalių darbų ir reprodukcijų skirtumus, džiaugėsi, kad festivalis išaugo tiek kiekybiškai, tiek kokybiškai. Šiemet konkursui  pateikti 128 piešiniai ir 69 literatūrinės kūrybos darbai, kurių herojai – lietuvių mitologijos būtybės. Apie baubus, velnius, laumes, brukneles, ežius ir kitas būtybes daug rašė M. Vainilaitis.

Veikė piešinių lauko galerija. Apdovanoti geriausių darbų autoriai: Silvija Čekuolytė, Jonė Sakalaitė, Geida Blažulionytė, Kamilė Mackevičiūtė, Laimonas Žilinskas, Arnas Vorobjovas, Laimonas Valentukevičius.

Vyko geriausių konkursinių literatūros kūrinių skaitymai (gaila, kad dėl vėjuoto ir lietingo oro neišklausyta visų mokinių kūryba, sutrumpinta programa). Savo kūrybos sakmę „Paparčio žiedas ir vestuvės“ perskaitė Greta Mingailaitė, eilėraštį „Lietaus ašaros“ – Monika Savickaitė, sakmę „Velniuko niekšybė“ – Sonata Sakovičiūtė, eilėraščius „Perkūnas piktasis“, „Medeina“, „Gabija“ – Modesta Čaplikaitė, eilėraštį  „Velniukas“ – Denisas Savickis, pasaką „Geroji žemyna“ – Mantas Grigaravičius, pasaką „Laumės juostos“ – Nojus Naujūnas, eilėraštį „Laumė ir velnias“ – Brigita Janušauskaitė, eilėraštį „Laumės vaikas“ – Gabija Kondratavičiūtė.

Aktyviausi dalyviai – „Marcynukai“ iš Varėnos rajono Marcinkonių pagrindinės mokyklos. Mokytojos Rita Levonovičienė ir Genė Čeplikienė minėjo, jog jų mokyklos pradinukai, 2008 ir 2010 metų festivalio dalyviai, renginiuose patyrė daug gerų emocijų, labai džiaugėsi, ilgai dalijosi įspūdžiais, pasakojo draugams ir bičiuliams apie „Ežio dvaro“ magiją, todėl šiemet jų komandą papildė ir vyresnių klasių mokiniai. Susirinkusieji stebėjo literatūros, muzikos ir teatro kompoziciją „Ateikit, niekad neapvilsiu“ M. Vainilaičio poezijos ir mitologinės pasakos „Bruknelė“ motyvais, kurią parengė Varėnos „Šaltinėlio“ pradinės mokyklos trečiokai, vadovaujami mokytojos Laimos Denutienės bei sakmės „Kaip Neptūnas Varėną pasiekė...“ inscenizaciją, kurią sukūrė ir atliko tos pačios mokyklos ketvirtokai ir mokytoja Valentina Čepaitienė.

Įteikta literatūrinė Martyno Vainilaičio premija, įsteigta 2010 m. Varėnos rajono savivaldybės tarybos sprendimu. Antrosios premijos laureate tapo rašytoja Virgina Šukytė už neregėtą negirdėtą, nematytą neskaitytą pasaką, atvėrusią primirštus baltiškų mitų klodus, „Karalaitis ir šunys“. Rašytoja sakė, kad pati turinti tris šunelius, kad šuo – vienintelis gyvūnas, žmogų lydintis ir saugantis ne tik šiame, bet ir aname pasaulyje – dausose, kad perskaitę šią knygą, sužinosime, kodėl Dievas suteikė tokią malonę mūsų ištikimiesiems keturkojams. „Skaitykite šią knygą. Ją perskaitę, būtinai įsigysite šunelį, o jeigu jį jau turite, įsigysite visus tris“, – šmaikštavo autorė.
Malonu, kad vaikų meninės kūrybos festivalyje „Susitikimas Ežio dvare“ svečiavosi žymūs rašytojai: Elena Kurklietytė (pirmosios literatūrinės M. Vainilaičio premijos laureatė), Birutė Jonuškaitė, Vytautas Bubnys, poetė ir dailininkė Daiva Molytė-Lukauskienė, dailininkė Taida Balčiūnaitė, literatūrologė Loreta Žvironaitė. D. Molytė-Lukauskienė džiaugėsi sugrįžusi į „Ežio dvarą“, sakė, jog čia prabėgo gražiausios jos paauglystės vasaros, kuomet Sofija ir Martynas ją mokė piešti ir eiliuoti. 
Renginį organizavo Varėnos viešoji biblioteka, rėmė Kultūros ministerija, Varėnos rajono  savivaldybė, talkininkavo pedagogai: Sandra Kierienė, Ramunė Lusienė, Renata Varanavičienė, Aušra Jachimovičienė, Vytautas Černiauskas, Dalė Stramkauskienė, Daiva Riaubienė, Veronika Radžiuvienė, Angelė Kamandulienė, Aušrelė Kauneckienė, Danutė Petrulevičienė, Rita Černiauskienė, Milda Letkevičienė, Nijolė Kamarauskienė.

Parengė Daiva Armonienė, 
Varėnos viešosios bibliotekos vyr. metodininkė 


Komentarai