Naujienos

Šiaurės šalių literatūros šventė



Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka į knygos ir šviesos šventę pakvietė pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra, su magiškosios Šiaurės stebuklais. Pirmieji šventei rengėsi Vyturio katalikiškos mokyklos moksleiviai. Vadovaujami mokytojos Vitalijos Paulaitienės, perskaitė rekomenduojamas knygas ir jas iliustravo stebuklingais piešiniais. Su virtualia paroda galėjo susipažinti visi svetainės www.kaunas.mvb.lt  lankytojai, o atidarymo šventėje - mokyklos aktų salėje. Renginiai bibliotekose vyko suaugusiems ir vaikams. „Tipu Tapu“ skaitytojams papasakosime apie susitikimus su mažaisiais Knygos ir šviesos šventės – 13 Šiaurės šalių bibliotekų savaitės „Magiškoji šiaurė“ dalyviais.
Šventė į Lietuvą atkeliavo iš tolimosios Šiaurės. Ten nuo senų laikų gyva tradicija – tamsiais rudens ir žiemos vakarais susirinkti drauge, prie žvakelių šviesos, židinio šilumos skaityti knygas ar sekti pasakas.
Jau trylika metų Kauno bibliotekose rengiamos tokios šventės.
Džiugu, kad šiais metais drauge su „šiauriečiais“ rašytojais keliavo „Tipu tapu“.
„Magiškoji šiaurė“ kasdien kvietė, viliojo ir didelį, ir mažą. Net penkiolika padalinių surengė 19 susitikimų su fantastikos, mitų, stebuklingų pasakų kūrėjais, kvietė į rytmečius darželių ugdytinius.
Petrašiūnų padalinio vedėja Rasa Martinėlienė „Šilelio“ ir „Drevinuko“ vaikus kvietė į rytmečius su knyga, kuriuose supažindino su gražiausiomis islandų pasakomis, surengė keliones į Šiaurės šalis, kurių kelrodžiai - parodoje vaizdžiai eksponuotos nuotraukos ir knygos. Mažieji, nešini balionais, rėmėjų dovanomis ir Šiaurės šalių vėliavėlėmis keliavo „skaityti knygų“ į darželius.
Tikra „mėlynaja planeta“ tą savaitę buvo tapusi Eigulių biblioteka. Tokioj stebuklų šaly svečiavosi „Gandriuko“ darželio ugdytiniai. Ir ne tik jie, bet kone visas darželis su auklėtojomis, direktore Regina Kulbokiene. Išmoningai pasipuošę „mėlynosios planetos gyventojai“, vedini Eigulių pagrindinės mokyklos geografijos vyr. mokytojos Elenos Grockienės keliavo slėpiningais Šiaurės Šalių takais. Vaikai aplikacijomis, lipdiniais, karpiniais papuošė biblioteką, dalyvavo konkurse ir sukūrė muzikinę programą pagal islandų rašytojos A.S. Magnasono nuotykių ir fantastikos knygas.
Išradingiausi buvo Žaliakalnio pradinės mokyklos vaikai, susirinkę į rytmetį - improvizaciją „Mėlynosios planetos valandai“ Aušros bibliotekon. Mokytoja Rasma Raudonienė kiekvienam savo auklėtiniui padėjo tapti magiškuoju stebukladariu, skaitančiu, vaidinančiu, pasakojančiu apie šviesą ir tamsoje gyvenančius siaubūnus.
Žaliakalnio, Šilainių, Dainavos bibliotekos keliavo drauge su Lene Kaaberbøl, Astridos Lindgren knygų herojais, rengė parodas ,,Ledo šalies pasakos'', „Trolių, mumių ir elfų šalyje“, „Magiškoji Šiaurė‘. Didžiai nustebino ir bibliotekininkus, ir auklėtojus Neries padalinyje „Dobilėlio“ darželio auklėtinis Tomas Zgirskas, mintinai pasekęs ir suvaidinęs H.K.Anderseno pasaką „ Karalaitė ant žirnio“(auklėtoja Joalita Povilaitienė).
Šventėje šauniai dalyvavo Panemunės, Šančių, Menų darželio „Etiudas“, „Vaivorykštės“ darželių ugdytiniai, Romainių, M.Valančiaus pradinių mokyklų mokiniai, iliustravę knygeles ir kūrę „magiškus paveikslus“.
Baigiamasis renginys tradiciškai surengtas Vaikų literatūros muziejuje (Maironio lietuvių literatūros padalinys). Drauge su muziejaus darbuotojais, Irenos Mikuličiūtės dailės studija surengtos parodos, apdovanoti geriausieji, aktyviausieji knygos ir šviesos švenčių dalyviai. Muziejaus vadovės Daivos Šarkanauskaitės žodžiai, kad tokios literatūrinės, pažintinės šventės su kaimyninių šalių knygos žmonėmis, suartina kultūras: per meną, žodį. spalvą, per meninę raišką... tikri.
Tokiais renginiais praturtinami ir mokyklų, ir bibliotekų, ir muziejaus kultūriniai aruodai.
Džiugu, kad tokias šventes, kurias jau trylika metų Lietuvoje inicijuoja Šiaurės ministrų taryba, remia ir V.Kudirkos viešosios bibliotekos geradariai: šventiniuose susitikimuose drauge buvome su žurnalu „Tipu Tapu“, su UAB „Jūsų Flintas“, leidyklos „Eridanas“, su Europos informacijos centro „Europe direct“, VšĮ „Kilnūs siekiai“, „Naujasis Nevėžis“ dovanomis.
 

Parengė projekto vadovė Dalia Poškienė

  

 


Komentarai