Naujienos

Lietuvių liaudies savaitgalis Raganiukės Teatre


 Kiekvienas savaitgalis ,,Raganiukės Teatre‘‘ yra skirtas tam tikrai tematikai. Šis savaitgalis buvo skirtas senosioms lietuvių liaudies pasakoms. Teatre buvo rodomi spektakliai ,,Elenytė ir kiškis brolis narsuolis‘‘ ir ,,Bezdukas ant ežero‘‘. Šie abu spektakliai buvo pastatyti dar 1995 metais ir tapo pirmaisiais teatro pastatytais kūriniais, kurie yra rodomi kiekvieną sezoną.

Spektaklis ,,Elenytė ir kiškis brolis narsuolis‘‘ arba visuomenei geriau žinomas kaip ,,Devyniabrolė‘‘ susirinkusiems žiūrovams pasirodė įdomus, unikalus ir originalus. Visi spektaklio menininiai ir režisūriniai sprendimai yra visiškai skirtingi nei įprastuose dramos pastatymuose. Spektakliui, pagal garsios lietuvių  dramaturgės Aldonos Liobytės pjesę, unikalumo scenografijai suteikia vieno žymiausių pasaulyje Lietuvos dailininkų Stasio Eidrigevičiaus piešti paveikslai. Spektaklyje yra animistinės pasaulėžiūros atspindžių. Yra ir lietuvių mitologijos atgarsių, nes skaičius 9 yra laikomas šventu, turinčiu maginę reikšmę, o mėnulis – mirusiųjų pasaulis. Pasakos siužetas atspindi Lietuvių tautos archaiškos gyvensenos, psichologijos kultūrą ir šaknis.
,,Bezdukas ant ežero‘‘ yra skirtas lietuvių tautosininko Jurgio Dovydaičio (1907 – 2001) atminimui. Tautosakininkas per 75 metus surinko 140 tūkst. tautosakos kūrinių, tarp kurių: dainų tekstai ir jų melodijos, žaidimai, pasakos, padavimai, sakmės ir kiti liaudies kūriniai. ,,Raganiukės Teatras‘‘ džiaugiasi, kad šis lietuvių tautosakininkas suteikė galimybę pasatyti spektaklį pagal autentišką lietuvių liaudies kūrinį. Būtent jis padovanojo ,,Raganiukės Teatrui‘‘ šį kūrinį su unikaliu įrašu, kuriame viena senolė seka šią pasaką tarmiška dzūkų kalba. Todėl vaikai turėjo unikalią progą išgirsti dzūkišką tarmę, senovinius žodžius ir dainas.
Kaip ir kievieną savaitgalį, prieš spektaklį, Raganiukė vaikams sekė pasaką ir supažindino su būsimo spektaklio siužetu. Taip pat, prieš spektaklį metu vaikai galėjo klausytis senovinių plokštelių įrašų, įgarsintų aktorių Elvyros Piškinaitės, Ginvilės Vaisietaitė, pasakų ,,Gulbė karaliaus pati‘‘, ,,Mildutė‘‘, ,,Trys Seserys‘‘. Šios pasakos buvo įrašytos 1979 – 1987 metais. Besiklausydami pasakų vaikai galėjo paragauti tikros lietuviškos duonelės. 
Teatras džiaugiasi, kad savaitgalį, nepaisant gerų orų, į sales prigužėjo nemažai žiūrovų. Tai tik įrodymas, kad šiuolaikiniam vaikui nėra svetima lietuvių liaudies kultūra, svarbus jos pažinimas ir populiarinimas. Šią idėją puikiai priima ne tik patys lietuviai, bet ir kitų tautų atstovai. 
 

Komentarai